Mozaik Çalıştayı ve Yarışması Hakkında

Tarihte Seleukoslar adıyla anılan krallık, M.Ö 301 yılında bugün Şanlıurfa’nın kurulu olduğu coğrafyayı ele geçirdiğinde bu topraklara “Edessa“ adı uygun görülmüştü. Sonraki yüzyıllarda Edessa yönetimsel olarak el değiştirse de yaklaşık M.S 250 yıla kadar kültür, sanat, mimari alanlarında görkemli günlerini sürdürdü.

Bu zenginliğin ne kadar eskiye uzandığı henüz kesin olarak bilinmese de Göbeklitepe ve Balıklıgöl’ün hemen yanı başındaki Yeni Mahalle Höyüğü; Şanlıurfa’nın, kadim ve zengin geçmişini Neolitik çağın başlarına kadar uzandığını gözler önüne sermiştir.

Şanlıurfa’nın göbeğinde 2006 yılında yürütülen bir alt yapı çalışması sırasında tesadüfen keşfedilen Halepli bahçe Mozaikleri ise dünya üzerinde örneği az görülen bu kültür–sanat zenginliğini daha üst seviyeye taşımış ve tüm gözleri yeniden Şanlıurfa’ya çevirmiştir. Bugüne kadar yapılmış arkeolojik çalışmalar ışığında Şanlıurfa mozaik tarihi, Osrhoene Krallığı dönemine ait Süryani karakterli mozaikler ile Doğu Roma İmparatorluğu dönemine ait Grek Mitolojisinden esinlenmiş örnekler ile tanımlanır. Yapıldığı dönem için de ilgi çekici sıfatını hak eden bir yapının tabanını süsleyen “Halepli Bahçe Mozaikleri” teknik detayların yanı sıra, tarih boyu pek çok sanat eserine ilham kaynağı olmuş hikâyelere de odaklanarak; Troya Savaşının ünlü kahramanı Akhilleus’un hayatına ve “Savaşçı Amazon Kraliçelerinin”gizemine doğru bir yolculuk sunuyor. Bu tarihi mirastan yola çıkarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Harran Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, GAP İdaresi, ŞUTSO, T- ONE Derneği ve Kalkınma Ajansı ile Şehrimizin sanatsal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak amacıyla “Şanlıurfa Mozaik Çalıştayı ve Yarışması”  düzenlenecektir.

Son dönemlerde gelişen sanayisinin dışında; kültürel mirasın ön plana çıkmasıyla beraber şehre olan ilgi artmış ve şehre gelen turist oranında büyük bir artış gözlenmiştir. Turistik ve kültürel tesislerin, yenileme ve yatırımlarına olan önemli çalışmalarla beraber, il genelinde sanat ve kültüre katkı sağlayacak olan Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi ve antik dönemden gelen mozaik eserlerinin sergilendiği Mozaik müzesi hem şehrin mozaiklerle bir adım öne çıkmasına vesile olmuş hem de şehrin turizm potansiyelinin artmasını sağlamıştır.

Şanlıurfa’nın göbeğinde 2006 yılında yürütülen bir alt yapı çalışması sırasında tesadüfen keşfedilen Halepli bahçe Mozaikleri ise dünya üzerinde örneği az görülen bu kültür – sanat zenginliğini daha üst seviyeye taşımış ve tüm gözleri yeniden Şanlıurfa’ya çevirmiştir. Ancak bir şehrin mozaik alanında anılabilmesi ve diğer şehirlere hatta ülkelere öncülük edebilmesi için şehirde sadece antik dönemden kalan eserlerin sergilenmesinin dışında bunların günümüzde de uygulanabileceği alanların yapılandırılması gerekmektedir. Bu kapsamda çalıştayın ve Yarışmanın yapılması düşünülen yer Şanlıurfa’nın geçmişten günümüze hem antik hem de çağdaş mozaik eserlerinin sergilendiği ve yapılandırıldığı bir şehir olarak anılmasına vesile olacaktır.

Ulusal düzeyde ilk defa bu yıl başlatılan bu proje, 2017 kapsam ve vizyonu ile birlikte genişleterek, uluslar arası düzeyde hayata geçirilmiştir. Yapılacak olan bu “Çalıştay ve Yarışmaya” hem yurt içinden hem de yurt dışından daha yüksek bir katılımın olması hedeflenmektedir. Bu etkinlik sayesinde ilimize gelecek binlerce misafire ilimizin özelliklerini kendi lisanımız ile anlatma imkânımız olacaktır. Doğru bilgilendirme ile Şanlıurfa, yıl içerisinde milyonlarca kişinin ziyaret ettiği turistik bir cazibe merkezi haline gelecektir. 50’ye yakın akademisyen, 150’ye yakın sanatçı, 100’ün üzerinde öğrenci ve STK’ların katılımı ile bu yıl için… Ülkeden katılım olacaktır.

20-22 Kasım tarihleri arası Uluslararası yapılacak olan "Mozaik Çalıştayı ve Yarışması" Şanlı şehrimizi mozaik alanındaki çalışmaların önemli bir merkezi olmasını amaçlayan bu yarışma aynı zamanda ilimizin Mozaik Müzesi'nin tanıtımına katkı sağlayacaktır. Yarışmamıza Uluslararası alanda eser verecek olan değerli mozaik sanatçılarımız, mozaik taşlarla yapılacak olan eserlerini yarışmada sergiliyecektir. Şanlıurfa şehrinde mozaik yapımının İnceliklerinin anlatılacağı, yapılan eserlerin sergilenebileceği, tanıtımının yapılacağı sanat sokağı içerisinde bir kültür ve sanat merkezinin tefriş ederek ulusal ve uluslararası boyutta hizmete kazandırılması ve ayrıca gelecekte inşa edilmesi düşünülen çağdaş mozaik müzesine altyapı oluşturması projenin hedeflediği özel amacı oluşturmaktadır. Bu amaç kapsamında diğer şehirlerde bulunan üniversite öğrencilerinin projenin ortağı olan Harran Üniversitesi öğrencileri ile bir araya gelerek mozaik eserleri meydana getirmeleri ve yapılan bu eserlerin şehrin muhtelif yerlerine konmasının sağlanması projenin oluşturacağı başka bir katma değeridir.

Yarışma esnasında yerli ve yabancı sanatçıların icra etmiş olduğu eserler merkezin eserleri olarak Sanat ve Kültür merkezinde sergilenecektir. Bu sayede şehre gelen yerli ve yabancı turist sayısı artmış, şehirde antik mozaik müzesi dışında modern mozaik çalışmalarının olduğu ve sürdürüldüğü bir merkez yapılandırılmış ve diğer şehirlere ve Ülkelere öncülük edebilecek bir pozisyon oluşturulmuş olunacaktır.

Bunun dışında proje ortağı bulunan Harran Üniversitesi öğrencilerinden mozaik çalışmalarına gönül veren öğrenciler sayesinde Şanlıurfa’nın kültürel bir değeri olan mozaikler uzun yıllar sürdürülecektir.

Eklenme Tarihi: 28.03.2017 15:23

Foto Galeri


Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi - 2019 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı