Şanlıurfa Bilim Şenliği

Sevgili Mucitler,

Hepinizin bildiği gibi ülkelerin ve şehirlerin kalkınmasında, refah seviyelerinin yükselmesinde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin payı çoktur. Bilimsel çalışmaların sonucunda elde edilen ürünler, çıktılar, teknolojik gelişmeler güçlü ülke ve dev ekonomiler oluştururlar. Bunun yolu da SİZ Mucitlerden geçmektedir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak siz mucitleri bilimle tanıştıracak, bilimsel çalışmalara teşvik edecek her yolu kullanacağız. Bu nedenle sizlerin atölye ve sergi alanlarının olduğu, uygulamalı eğitimlerin alınabildiği, uzman rehberlerin görev aldığı, dokunarak, hissederek, bizzat içinde bulunarak eğitim alabileceğiniz ortamları oluşturmayı hedef aldık. Bu amaçla Büyükşehir Belediyesi olarak TÜBİTAK 4007 projesi kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte başvuruda bulunduğumuz Şanlıurfa Bilim Şenliği projesi ile ilimizde eğitim ve bilim alanında atılabilecek en büyük adımlardan birisini attık.

4007 Bilim Şenlikleri kapsamında, TÜBİTAK çağrısı çerçevesinde gözlem, atölye çalışmaları, sergi, sahne şovları, tematik bilim oyunları, gösteriler, sanatsal faaliyetler ve alanında uzman kişilerin gerçekleştireceği söyleşi ve seminerlere yer verilmektedir. Yapacak olduğumuz bu etkinlikler sayesinde katılımcılarda bilimsel farkındalığın yaratılması, merak duygularının, araştırma isteklerinin harekete geçirilmesi amaçlanmaktadır. Proje kapsamında 54 adet  olmak üzere fen, matematik, güzel sanatlar vb. bilim dallarından çeşitli atölyelere yer verilmektedir.  Etkinlik programı dâhilinde oluşturulacak sahne platformunda gün içinde kısa süreli tiyatro gösterileri, bilimsel gösterilerin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. 

Şanlıurfa Bilim Şenliği kapsamında ulusal boyutta çağrıya açılacak 3 kategoriden oluşan bir proje yarışması düzenlenmiştir. Yarışmaya başvuran projelerin değerlendirilmesiyle birlikte ilk 50 proje belirlenecek ve etkinlik tarihlerinde projeleri sergilenecektir. Bilim Şenliği Kapanış programında her 3 kategoriden 1. 2. ve 3. olmak üzere dereceye giren finalistlere ve danışman hocalara ödüller takdim edilecektir.

İlimizin eğitimde ve ilimde çığır açacak Şanlıurfa Bilim Şenliği, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyemiz ev sahipliğinde ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz işbirliğinde 19-21 Ekim 2017 tarihleri arasında Turgut Özal Parkı'nda gerçekleşecektir.

Siz Gençlerimizi etkinliklerimize bekler, şenliğimizin şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim.

                                                                                              
                                                     Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı

 

 

Eklenme Tarihi: 06.10.2017 10:40

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi - 2019 Bilgi İşlem Daire Başkanlığı